Rozwód

podstawowa wiedza na temat rozwiązania małżeństwa

Dzisiejszym artykułem rozpoczynamy serię wpisów, które będą odpowiadać na pytanie jak się rozwieść czyli między innymi jak wygląda procedura, jakie są pierwsze kroki, ile kosztuje rozwód, jak długo trwa rozwód i czy szybki rozwód jest w ogóle możliwy. W końcu nadal mamy stan epidemii, a przedłużająca się kwarantanna jest solidną próbą dla niejednego związku i małżeństwa.

Podstawy rozwodu

czyli kiedy mamy podstawy aby złożyć wniosek o rozwód.

Pierwszą kwestią, która należy rozważyć przed decyzją o złożeniu pozwu o rozwód jest odpowiedzenie sobie na pytanie czy w małżeństwie wystąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Rozwód można bowiem uzyskać tylko, gdy rozkład pożycia małżeńskiego jest jednocześnie trwały i zupełny. Sąd rozwodowy będzie w trakcie procedury rozwodowej ustalał czy taka sytuacja ma miejsce w Twoim konkretnym przypadku. Warto w tym miejscu również wspomnieć, że nawet gdy oboje małżonkowie chcą rozwodu bez orzekania o winie, sąd ma obowiązek ustalić, że rozkład pożycia małżeńskiego cechuje trwałość i zupełność.

Rozkład pożycia małżeńskiego jest zupełny, kiedy zostały zerwane wszystkie trzy więzy, tj. więź:

  • duchowa,
  • fizyczna,
  • gospodarcza.

Może się jednak zdarzyć, że zostaną zerwane dwie pierwsze więzi czyli duchowa i fizyczna, jednak w jakimś stopniu małżonków nadal będzie łączyć więź gospodarcza. Przyczyną takiej sytuacji może być na przykład wyjątkowa sytuacja polegająca chociażby na wspólnym zamieszkiwaniu małżonków. Rozwód w takim przypadku nie będzie więc wykluczony.

O trwałym rozkładzie pożycia małżeńskiego możemy mówić wtedy, gdy doświadczenie życiowe pozwala nam stwierdzić, że w naszym konkretnym przypadku nie ma szans, abyśmy razem z małżonkiem wrócili do wspólnego pożycia. Zdarza się, że sąd stwierdza, że rozkład pożycia małżeńskiego jest trwały (i zupełny) również wtedy, gdy jeden z małżonków jest przekonany, że możliwy jest powrót do wspólnego pożycia.

Jeśli jesteśmy pewni, że w naszym małżeństwie rozkład pożycia jest zupełny i trwały pojawia się często kolejne pytanie  – jak długo będzie trwała sprawa o rozwód. Wiele zależy od tego jakimi terminami dysponuje Sąd i na to nie mamy wpływu. Jest jednak kilka rzeczy na które warto zwrócić uwagę, jeśli naprawdę zależy Ci na jak najszybszym rozwodzie:

rozwód / adwokat
  • 1

napisanie pozwu o rozwód w sposób poprawny – jeśli pozew będzie zawierał tzw. braki formalne Sąd skieruje do Ciebie pismo w którym poprosi Cię o ich uzupełnienie co z całą pewnością wpłynie na przedłużenie się całego postępowania. Przepisy, które regulują procedurę postępowania w sprawach o rozwód wymagają, żeby pozew o rozwód kierowany do sądu zawierał pewne elementy. Braki formalne to nic innego jak sytuacja, kiedy w Twoim pozwie pewnego elementu (jednego lub kilku) zabrakło, a sąd musi Cię wezwać do ich poprawienia,

  • 2

wpłacenie opłaty sądowej od pozwu w wysokości 600 zł razem ze złożeniem pozwu – pozew możesz złożyć wysyłając go przesyłką pocztową (koniecznie poleconą, żebyś miał/a dowód, że go wysłałeś) lub składając go osobiście w Biurze Obsługi Interesanta właściwego Sądu. Opłatę sądową możesz zrobić przelewem na konto sądu lub wpłacając ją w kasie sądu. Jeśli złożysz pozew o rozwód bez takiej opłaty sąd wyśle Ci pismo w którym poprosi o zrobienie tej opłaty. To również przedłuży postępowanie, bo bez opłaty sąd nie podejmie w Twojej sprawie dalszych kroków.

  • 3

zwolnienie od kosztów sądowych – w sprawach o rozwód tak jak w innych sprawach możesz poprosić sąd, żeby zwolnił Cię od obowiązku płacenia kosztów sądowych w tym opłaty od pozwu o rozwód. Musisz jednak wykazać, że nie jesteś w stanie ponieść kosztów postępowania. Złożenie takiego wniosku również przedłuży Twoją sprawę o rozwód, ponieważ to właśnie tym wnioskiem sąd zajmie się w pierwszej kolejności. Więcej o procedurze zwolnienia od kosztów postępowania napiszemy już wkrótce.

  • 4

zgodność co do chęci uzyskania rozwodu – mówiąc krótko Ty i Twój małżonek powinniście być pewni swojej decyzji, tego, że chcecie, aby wasze małżeństwo zostało rozwiązane przez rozwód,

  • 5

brak wniosku o orzeczenie rozwodu z winy małżonka – jeśli zależy Ci na szybkim uzyskaniu rozwodu to swoje szanse na jego sprawne przeprowadzenie zwiększysz jedynie w przypadku rozwodu bez orzekania o winie małżonków. Rozwód z orzeczeniem o winie znacznie wydłuża czas trwania całej procedury,

  • 6

brak wniosku o podział majątku w ramach sprawy rozwodowej – jeśli w pozwie o rozwód napiszesz również wniosek o podział majątku, to także wpłynie na przedłużenie postępowania. Jeśli jesteś w stanie porozumieć się ze swoim małżonkiem co do podziału wspólnego majątku możesz sprawnie przeprowadzić taki podział u notariusza po uzyskaniu wyroku orzekającego rozwód. Podział majątku może być również przeprowadzony sądownie, zarówno wtedy jeśli jesteście zgodni co do sposobu podziału majątku z małżonkiem, jak również wtedy, gdy nie jesteście w stanie się dogadać.

Dopilnowanie tych sześciu punktów nie gwarantuje, że uzyskasz unieważnienie małżeństwa w dwa lub trzy miesiące, ale z całą pewnością pomoże przeprowadzić postępowanie sprawnie i w miarę możliwości najszybciej jak to będzie możliwe.

W następnym artykule odpowiemy na pytanie ile tak naprawdę kosztuje rozwód. Śledź nas na Facebooku lub Instagramie, gdzie na bieżąco informujemy o pojawiających się nowych artykułach.